2022 Yılı SEGEM Teknik Personel Yeterlilik Sınavı

2022 Yılı Teknik Personel Yeterlilik Sınavı 5684 sayılı Sigortacılık Kanununa dayanılarak hazırlanan 22.04.2014 tarih ve 28980 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Sigorta Acenteleri Yönetmeliği hükümleri kapsamında sigorta acenteleri ve bankalar nezdinde sigorta ürünlerine yönelik pazarlama, bilgilendirme ve satış işlemlerini gerçekleştirecek teknik personel için “Teknik Personel Yeterlilik Sınavı’’ düzenlenecektir. İlgili yönetmelik hükümleri gereği kişilerin teknik personel olabilmesi için söz konusu sınavda başarılı olmaları gerekmektedir.

* Sınava İLK KEZ girecek olanlar HALK BANKASI’NDAN 245 TL;
DAHA ÖNCEKİ SINAVLARA GİRİP başarısız olanlar GARANTİ BANKASI’NDAN 147 TL yatıracaklardır.
* Bilgi işlem altyapısı kişiye ait TC numarasını SEGEM sistemindeki kayıtlarla kontrol etmektedir. Adayın ikinci kez girecek olanlar” statüsünde kabul edilmesi için daha önceki sınavlara BİZZAT GİRİP BAŞARISIZ OLMASI gerekmektedir.

* Daha önceki sınavlara sadece ücret yatıran ya da ücret yatırdıktan sonra form doldurmasına rağmen sınava girmeyen adaylar BAŞARISIZ KABUL EDİLMEMEKTEDİR. Bu nedenle hatalı para yatırılması, sadece kişilere ek işlem yükü doğurmaktadır.

* Yanlış ücret yatıran adayın, iade sürecini beklemeden doğru ücreti tekrar yatırıp düzeltme işleminin yapılabilmesi için her iki dekontla birlikte bilgi@segem.org.tr adresine ve iade için dilekçeyle muhasebe@segem.org.tr adresine başvurması gerekmektedir. Adayın ilk kez mi yoksa ikinci kez mi gireceğini bilmemesinden kaynaklanan gecikmeden/kontenjan dolmasından SEGEM sorumlu değildir.

ÖNEMLİ UYARILAR19.12.2020 tarih ve 31339 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Katılım Esasları Çerçevesinde Sigortacılık ve Bireysel Emeklilik Faaliyetlerine İlişkin Yönetmelik” kapsamında, katılım sigortacılığı esasları ve uygulamasına ilişkin konular teknik personel eğitimine ve sınavına dahil edilmiştir.
Teknik Personel Yeterlilik Sınavları, Başvuru ve Uygulama Kılavuzunda belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Söz konusu Kılavuzda, adayların sınavda sorumlu oldukları konu başlıkları yer almaktadır. Ayrıca, sınava başvuru yapan kişilere, SEGEM Akademi üzerinden, düzenlenecek sınavın konu başlıklarında hazırlanmış ve ücretsiz olarak sunulan e-eğitime erişim imkanı tanınmıştır. Söz konusu e-eğitim, sınava başvuru yapan kişilerin sınav başarısına katkı sağlamak amacıyla hazırlanmıştır. Sınav konu başlıklarında ve eğitim içeriğinde sigortacılık mevzuatına ilişkin birçok güncellemenin yanı sıra, yeni yayımlanan mevzuatlar da yer almaktadır. Kılavuzda belirtilen e-eğitim dışında, söz konusu sınavlara hazırlanmak için, Merkezimiz tarafından farklı hiçbir doküman sunulmamaktadır. Çeşitli internet sitelerinde güncelliğini yitirmiş ve Merkezimiz tarafından eklenmemiş dokümanlara adayların itibar etmemesi gerektiğini hatırlatırız. SEGEM’in düzenlediği hiçbir sınava ilişkin ders notları ve/veya sorular ücret karşılığı satılmamaktadır. Bu tür dokümanların içeriğinin yol açacağı yanlış, eksik, güncelliğini yitirmiş ve yanıltıcı bilgiler sonucu sınavlarda mağduriyet yaşanabileceği, ücretli ya da ücretsiz sağlanan açıklama ve dokümanlara itibar edilmemesi önem arz etmektedir.

***
PANDEMİ SEBEBİYLE SINAVLARDA GERÇEKLEŞEN GÜNCELLEMELER
Covid-19 tanısı konmuş ya da Covid-19 taşıma riski sebebiyle karantinada olan kişilerin, karantina/izolasyon süreleri  devam ederken, sınava girmemesi gerekmektedir. Bu kişisel bir sorumluluk olup sınavlarımızın yıl içinde birden fazla kere yapıldığını hatırlatırız. Covid-19 riskini atlattıktan sonraki dönem sınavlarımıza başvurabilirsiniz. Bu konuda göstereceğiniz hassasiyet hem bireysel sağlık hem de toplum sağlığı açısından salgınla mücadelede büyük önem arzetmektedir.

Sınav tarihinde, karantina/izolasyon süreleri devam eden kişiler,  sınavdan önce Merkezimize durumlarını beyan etmekle yükümlüdür. Bu kişilerin sınav başvuruları iptal edilecektir. Söz konusu kişilerin, beyan ettikleri durumu teyit eden bir belgeyi bilgi@segem.org.tr adresine iletmeleri halinde sınav için yatırmış oldukları ücret kendilerine iade edilecektir.

Sınav başvuru formunda  HES kodu bilgisi talep edilecektir. Bu bilgi, HES kodu sorgulaması yapılabilmesi amacıyla alınmaktadır. Söz konusu sorgulamada, durumları “riskli” tespit edilenlerin sınav başvuruları iptal edilip, ücret iadesi yapılacaktır. HES kodunun ne şekilde alınacağını öğrenmek için tıklayınız… HES Kodunun “süresiz” olarak alınmış olması esastır. Ancak süreli olarak alınan HES  kodu bulunması halinde, bu kodun, katılacağınız sınav tarihilerinde de geçerli olması gerekmektedir. HES kodunun güncel olup olmadığının takibi kişinin sorumluluğundadır. Süresi dolmuş HES koduna sahip kişilerin sınav giriş belgeleri yayımlanmayacaktır.

Sınav günü sınav binasına gelirken adayların yanlarında maske bulundurması zorunludur.  Maskesi bulunmayan aday sınav binasına alınmayacaktır. Binaya girişten başlamak üzere binadan çıkana kadar maske takılması zorunludur. Maskenin ağız ve burnu örtecek şekilde takılması gerekmektedir. Maskesini çıkaran kişinin sınavı sınav görevlileri tarafından iptal edilir ve kişi bina dışına çıkarılır. Sadece, sınav görevlileri tarafından kimlik kontrolü yapılması amacıyla, maskenin çok kısa bir süreliğine çıkarılması talep edilebilecektir. Bu durum haricinde, her zaman maskeler ağzı ve burnu örtecek şekilde takılı kalacaktır. Adaylar tarafından getirilen dezenfektan şişeleri, mendilleri sınav binasına alınabilecektir.

Sınavlar, toplu olarak kapalı bir ortamda gerçekleşmektedir ve Kurum olarak gösterdiğimiz titizlik ve aldığımız önlemlere rağmen, azalmış olmakla birlikte, sınava katılacak kişilerin belli bir bulaş riskiyle karşı karşıya olduğu açıktır. Sınava katılmak tamamen kişisel bir tercih olup, salgın riskinin devam ettiğini kabul ederek sınava geldiğinizi önemle hatırlatırız.

Sınav ve eğitim ile ilgili tüm detaylara aşağıdaki kılavuzu inceleyerek ulaşabilirsiniz.

>> Başvuru yapmadan önce sınav merkezlerindeki kalan KONTENJAN durumunu sorgulamak için lütfen tıklayınız…
>> 
Başvuru ve Uygulama Kılavuzu için lütfen tıklayınız
>> HES Kodumu nasıl alırım? Başvuru formunu doldurmadan önce okunması gereken doküman için lütfen tıklayınız
>> Online başvuru için lütfen tıklayınız

Haber Bültenimize Abone Olun

Öne Çıkan Haberler

Sigorta Acenteleri Derneği - SAB
Üyelik Başvuru Formu

2024 Yılı Giriş Aidatı: 400 TL. Yıllık aidat 600.- TL ‘sıdır.
Başvuru formunun doldurulmasına müteakip banka havale dekontu gönderilmelidir
Banka Hesap Bilgisi
İşbankası- Şişli -Şube Kod:1051 Hesap No:1632116 İBAN:TR28 0006 4000 0011 0511 6321 16