SAB Başkanı Ayhan Çalık: Sallanmayın “Sigortalanın”

“Sallanmayın sigortalanın” diyen SAB Başkanı Ayhan Çalık, depremi önleme şansımız olamayacağını ancak sağlam binalar ya da sigortalama sitemleri ile depreme karşı önlem alınabileceğini vurguladı.

SAB Sigorta Acenteleri Derneği 1987 yılında İstanbul’da kurulmuştur. “SAB olarak sigorta sektöründe Acentelerin ve tabi şirketlerin en çok dikkate aldığı yeni ürün tasarımından tutun acentelerin hak ve menfaatlerini koruyan, sigortalıların sektöre güven duyması için sigorta poliçelerinin hizmet kalitesinin artmasına çalışan bir mesleki sivil toplum örgütüyüz. SAB, gerçekleştirdiği etkinliklerle bir STK’dan daha fazlası olarak görev yapmaktadır. Sektörümüzün birlik ve beraberliği için çalışıyoruz. Sektörün sorunlarını sıraladığımız gibi, gerekli yerlere çözüme giden yolu da göstererek çözümün parçası olarak hizmet veriyoruz” diyen Sigorta Acenteleri Derneği (SAB) Başkanı Ayhan Çalık sigortaya dair merak edilenleri yanıtladı.

Depreme karşı sigortalama süreci

Ülke olarak çok önemli iki deprem yaşadık ve 10 binlerce insanımızı kaybettik. Deprem 10 büyük ilimizde de yıkımlara neden oldu. Depremde sigortanın önemini bizlere anlatır mısınız? Depreme karşı sigorta denilince ne anlamalıyız?

Sigorta gelişmiş ülkelerde olmazsa olmaz bir tazmin yöntemi. Son yirmi yılda çok deprem yaşadık. Aklıma Bingöl, Van, Elazığ, İzmir depremleri geliyor. Ve tabi ki 6/02/2023 de devreye art arda gelen Kahramanmaraş depremleri. Her biri yüzlerce, binlerce can aldı. Neredeyse on binlerce ev oturulamaz duruma geldi. Hiçbirini engelleme şansımız yoktu. Ama önlem alma şansımız vardı. Önlemin iki aşaması var. Sağlam bina yapıp can ve mal kaybını azaltabilir, hatta sıfırlayabilirdik. Yapılmadı. Bir diğer önlem ise sonrasına yönelik. Mal kayıplarının önüne geçmek. İşte tam da burada devreye sigorta giriyor. Deprem sonrası gelen sonuçlara baktığımızda ne yazık ki bu önlemi de almamışız. Depremde zarar görenlerin ne yazık ki % 5 – 7 si sigortalıydı. Hem binlerce canımızı, hem de milyarlarca dolar birikimimizi kaybettik. Keşke hepsi sigortalı olsaydı.

Karagöz Sigortalandı

SAB olarak deprem sigortaları konusunda bir bilgilendirme çalışmanız olacak mı?

SAB her yıl kabul eden okullarımızda kurgusu Milli Eğitimden onaylı “Karagöz Sigortalandı” oyunuyla Hacivat – Karagöz oyunu ile ilkokul öğrencilerine sigorta bilincini yerleştirmeye çalışıyor. Hem gölge oyunlarımızı unutturmayarak sanat tarihimizi hatırlatıyor hem de Karagöz’e DASK ve KONUT sigortasının önemini öğretiyoruz. Ama görünen tabloda halkımızın sigorta bilincini yükseltecek ve daha hızlı sonuç alabileceğimiz alternatifler de üretmemiz gerektiğini anlıyoruz. Bir konutun yıllık sigorta primi o konutun inşaat maliyet bedelinin (Satış değerine göre 1500-2000’de biri olur) değerinin neredeyse 1000’de biridir.

Haber kaynağı:

SAB Başkanı Ayhan Çalık: Sallanmayın sigortalanın

Haber Bültenimize Abone Olun

Öne Çıkan Haberler

Sigorta Acenteleri Derneği - SAB
Üyelik Başvuru Formu

2024 Yılı Giriş Aidatı: 400 TL. Yıllık aidat 600.- TL ‘sıdır.
Başvuru formunun doldurulmasına müteakip banka havale dekontu gönderilmelidir
Banka Hesap Bilgisi
İşbankası- Şişli -Şube Kod:1051 Hesap No:1632116 İBAN:TR28 0006 4000 0011 0511 6321 16